Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Prefectul Clujului, Florin Stamatian vrea noi locuri de muncă

Prefectul Clujului cere Guvernului să stimuleze firmele să înfiinţeze locuri de muncă, în loc să se limiteze să achite ajutoare de şomaj. Florin Stamatian s-a întâlnit cu parlamentarii clujeni şi şeful Agenţiei de Ocupare a Forţei de Muncă, iar concluzia acestor discuţii a fost că acordarea de subvenţii angajatorilor poate ajuta România să treacă mai uşor peste criză.

Prefectul Clujului, vrea noi locuri de muncă
Prefectul Clujului, vrea noi locuri de muncă / FOTO: www.ziuadecj.ro

Parlamentarii s-au angajat să amendeze Legea asigurărilor de şomaj în sensul ca statul să plătească angajaţilor salariul minim, indexat în funcţie de studii, iar firmele să achite contribuţiile sociale.

Şeful Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Cluj, Daniel Don, a declarat că noul sistem ar trebui să se limiteze la şomerii luaţi în evidenţă până în 1 ianuarie, pentru ca firmele să nu fie tentate să dea oamenii afară şi să-i angajeze a doua zi, pentru a beneficia de subvenţie.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro