Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Preda: Este straniu că Funeriu a negociat legea educaţiei mai mult la Cameră decât la Senat

Europarlamentarul Cristian Preda a criticat faptul că legea educaţiei a ajuns în dezbaterea Parlamentului fără a fi negociată cu cei care au semnat Pactul pentru Educaţie şi cu sindicatele.  Preda l-a criticat şi pe ministrul Educaţiei Daniel Funeriu care a fost mai prezent la discutarea legii în comisia de educaţie de la Cameră decât la Senat unde coaliţia nu are majoritate.

Cristian Preda critică activitatea lui Daniel Funeriu
Cristian Preda critică activitatea lui Daniel Funeriu / FOTO: Grup RC

Europaralmentarul Cristian Preda a criticat la Europa FM acţiunile ministrului Educaţiei, Daniel Funeriu. În opinia lui Preda, a fost "o imendă greşeală"  că proiectul de lege a educaţiei a ajuns în discuţia Parlamentului  fără a fi negociat cu semnatarii Pactului pentru educaţie şi cu sindicatele.

"Cu atât mai straniu a fost că ministrul Funeriu s-a dus să negocieze la comisia de la Cameră mai mult decât s-a dus la Senat, deşi nu Camera era decizională, ci Senatul. Asta a creat în randul membrilor PDL de la Senat o mare frustrare. Domnul Hărdău a fost nemulţumit de  faptul că domnu ministru nu i-a explicat înainte de toate domniei sale de ce acest proiect care poartă numele Funeriu ajunge în legislativ. E o chestiune de tactică pe care UDMR a înţeles-o foarte bine. Problema fundamentală este una politică şi de opţiune asupra educaţiei", a declarat Cristian Preda care a admis că discuţia pe proiectul legii educaţiei s-ar putea prelungi foarte mult: "Opoziţia e foarte puternică. Exista posibilitatea ca această dezbatere să fie prelungită la infinit. Planul iniţial era ca această lege să intre în vigoare din acest an şcolar".

Preda a vorbit despre activitatea sa în funcţia de consilier pe probleme de educaţie al preşeidntelui şi activitatea Comisiei Miclea. " Întrucât am gestionat treburile interne ale Comisiei Miclea, pot să spun că numărul ideilor noi venite de la partide a fost foarte mic. Cele mai multe idei au venit din partea experţilor. Când am ajuns la Cotroceni, comisia Miclea era constituită şi am propus preşedintelui să îi dăm o mai mare legitimitate. Puţine idei au venit de la partidele politice. Pe ultima sută de metri o contribuţie importantă a venit de la Domnul Dâncu care reprezenta PSD înciuda voinţei PSD", a argumentat Cristian Preda.

"Dezbaterea ar putea dura oricât. Înainte se punea un proiect în dezbatere şi asta dura la nesfârşit fără ca cineva să urmărească dezbaterea. În jocul acesta a intrat şi domnul Funeriu, pentru că a intrat în această logică ministerială", a mai spus europarlamentarul PDL.

 

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro