Mai multe persoane blocate pe Centura Capitalei au fost nevoite să-şi petreacă ultimele 20 de ore în maşini. Din cauză că autoturismele sunt acoperite total de zăpadă, persoanele nu pot nici măcar să se coboare din ele pentru a-şi face nevoile. Nu au mâncare, iar combustibilul este pe terminate, a povestit la Realitatea TV o femeie blocată între Măgurele şi Jilava.
Cu vocea tremurândă, femeia a implorat autorităţile să intervină. Este doar una dintre poveştile de coşmar ale românilor blocaţi pe şosele.
DN1, care a fost blocat pentru aproape 24 de ore în zona Tâncăbeşti, a fost deblocat în cele din urmă de autorităţi, dar rămâne blocat în zona Baloteşti.
Prizonieri în tren
O pasageră a relatat, la Realitatea TV, momentele de groază prin care trece. "Bancul de gheaţă e cât trenul de înalt. Când a deraiat, trenul avea viteză destul de mare, impactul a fost puternic, am crezut că o să se răstoarne", a spus Manueal Scweringer.
Zeci de maşini blocate peste noapte pe DN2
Noapte de coşmar pe DN2. Maşinile au rămas blocate în nămeţi ore în şir. Până şi intervenţia ambulanţelor a fost o grea încercare. În localitatea buzoiană Mihăileşti o femeie a intrat în şoc hipotermic.
Peste 120 de autovehicule - 40 de autotrenuri şi 80 de autoturisme - au rămas înzăpezite în noaptea de miercuri spre joi pe DN2, în zona localităţii buzoiene Mihăileşti, aproximativ 100 de persoane fiind găzduite în sediul primăriei din localitate.
Codul portocaliu, prelungit pentru unele judeţe
Codul portocaliu va fi prelungit joi şi după ora 18.00 în unele judeţe, printre care Brăila, Călăraşi, Galaţi şi Tulcea, deoarece condiţiile meteorologice vor continua să fie dificile, a anunţat premierul Emil Boc. Autostrăzile Bucureşti-Piteşti şi Bucureşti-Lehliu sunt în prezent blocate. Sunt încă închise 26 de drumuri naţionale şi 28 curse aeriene sunt anulate, a mai spus Boc. Căile de acces către Bucureşti sunt blocate.
Premierul Emil Boc a făcut apel la oameni să nu-şi planifice călătorii în perioada şi zonele în care se menţine codul portocaliu şi în care va urma ger. "Rămânem încă într-o situaţie de urgenţă din punctul de vedere al intervenţiilor pentru salvarea vieţilor şi deszăpezirii drumurilor. După viscolul de azi şi la noapte, urmează frig şi ger", a avertizat Boc.
26 de drumuri naţionale, blocate
Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Românea precizat că din informaţiile primite de la dispeceratele de poliţie până la ora 8.45, circulaţia rutieră era întreruptă din cauza zăpezii şi a viscolului pe 26 de drumuri naţionale şi 80 de drumuri judeţene.
Premierul a anunţat că armata va interveni cu tancurile pentru deblocarea drumurilor.
Cele mai importante drumuri naţionale pe care traficul era întrerupt joi dimineaţă:
-A1 Bucureşti – Piteşti;
-A2 Bucureşti – Lehliu;
-DN2(E85) Voluntari – Buzău; s-a întrerupt şi Buzău – Râmnicu Sărat;
-DN1D Urziceni – Albeşti-Paleologu;
-DN22 Râmnicu Sărat – Brăila;
-DN2C Costeşti – Slobozia;
-DN2M Focşani- Odobeşti;
-DN23B Măicăneşti – Ciorăşti;
-DN2N Bogza – Caiata – Dumbrăveni; se va închide şi tronsonul Dumbrăveni – Dumitreşti – Jitia.
-DN5B Giurgiu – Ghimpaţi;
-DN3 Călăraşi – Bucureşti;
-DN3A Lehliu Gară – Feteşti;
-DN21 Călăraşi – Slobozia;
-DN3B Călăraşi – Feteşti;
-DN31 Călăraşi – Mănăstirea.
-DN3 Bucureşti – Fundulea; se va închide şi către Lehliu;
DN71 Ulmi – Bâldana
-DN4 Bucureşti – Budeşti;
-DN2A Slobozia – Urziceni;
-DN2B Buzău – Făurei.
S-a închis DN1 Otopeni – Tâncăbeşti şi DN1A Bucureşti – Buftea – Ploieşti în zona Cocani.
În judeţul Giurgiu două autotrenuri au derapat şi au blocat circulaţia pe DN5, în zona Daia;
În judeţul Ilfov sunt probleme pe DN Centura Bucureşti, traficul fiind întrerupt în mai multe puncte;
În judeţul Dâmboviţa s-au produs blocaje pe DN72 Târgovişte – Găeşti şi DN7 Costeştii din Deal – Mătăsaru.
În judeţul Galaţi s-a întrerupt traficul pe DN24D Galaţi – Bârlad.
În judeţul Tulcea un tir a blocat DN22A Ciucurova – Topolog.
Pe DN73 Câmpulung – Braşov a fost restricţionată circulaţia autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone.
16 curse de pe Otopeni şi Băneasa au fost anulate
Traficul va fi redeschis în funcţie de evoluţia fenomenelor meteorologice. Circulaţia se desfăşoară în toată ţara în condiţii de iarnă, iar Compania acţionează pe întreaga reţea rutieră. CNADNR roagă participanţii la trafic ca, în perioada următoare, să evite tranzitarea zonelor afectate de fenomene meteorologice intense, să adapteze viteza de deplasare la condiţiile meteo-rutiere existente şi să echipeze vehiculele adecvat (cauciucuri de iarnă, lanţuri, lopată).
Informaţii suplimentare privind starea reţelei de drumuri naţionale pot fi obţinute de la Dispeceratul Companiei Naţionale de Autostrăzi si Drumuri Naţionale din Romania S.A., la numerele de telefon 021/264.33.33; 021/9360 sau accesând pagina de internet www.cnadnr.ro/Situatia Drumurilor Nationale.
37 de trenuri au fost anulate, iar întârzierile au ajuns la sute de minute
Traficul va fi redeschis în funcţie de evoluţia fenomenelor meteorologice. Circulaţia se desfăşoară în toată ţara în condiţii de iarnă, iar Compania acţionează pe întreaga reţea rutieră. CNADNR roagă participanţii la trafic ca, în perioada următoare, să evite tranzitarea zonelor afectate de fenomene meteorologice intense, să adapteze viteza de deplasare la condiţiile meteo-rutiere existente şi să echipeze vehiculele adecvat (cauciucuri de iarnă, lanţuri, lopată).
Eşti blocat de zăpadă? Trimite-ne povestea ta
Dacă eşti blocat de zăpadă şi vrei să ne semnalezi situaţia ta, trimite un mesaj sau imagini pe adresa martorocular@realitatea.net sau pe site-ul www.realitatea.net la secţiunea Martor Ocular.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M