"După această lege (n.r. privind alegerea primarilor într-un singur tur,) e clar că asta este direcţia. Fără să anticipez mult, cred că e clar că şi la parlamentari trebuie să facem acelaşi lucru. Trebuie ales un parlamentar în colegiu în primul tur. Şi sper ca PDL să nu se opună acestei idei, cum a făcut în Camera Deputaţilor. Este o idee rezultată dintr-un referendum al dlui Băsescu - parlamentarul să fie ales ca şi primarul", a comentat Ponta.
El a adăugat că e logic şi de bun simţ ca, în colegii, candidatul ales pe primul loc să meargă în Parlament. "Este propunerea făcută inclusiv de PDL, dar în comisia de la Camera Deputaţilor săptămâna trecută au votat împotriva propunerii lor. Ştiţi cum e? O să fie foarte greu să găsim pentru fiecare tip de alegeri un alt sistem de alegeri, care să avantajeze PDL şi UDMR. Dacă mergem cu un sistem, mergem cu un sistem de sus până jos", a precizat social-democratul.
Ponta a mai spus că USL ar trebui să aibă candidaţi comuni atât la primăriile municipii de judeţ şi CJ cât şi în cele mai multe dintre localităţi, şi, similar, la alegerile parlamentare.
Camera Deputaţilor va analiza în această săptămână mai multe iniţiative legate de modificarea legii electorale privind alegerea parlamentarilor.
Ponta: Parlamentarii ar trebui aleşi din primul tur, asemenea primarilor
Liderul PSD Victor Ponta a declarat, luni, că parlamentarii ar trebui aleşi în colegii din primul tur, asemenea primarilor, şi a amintit că, deşi este o idee rezultată din referendumul iniţiat de şeful statului, PDL s-a împotrivit propunerii legislative în âacest sens în Comisia de administraţie.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M