Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Polo cu iaci în Mongolia

Polo-ul este unul dintre sporturile care au evoluat în forme dintre cele mai bizare. Caii, elefanţii şi cămilele sunt animalele folosite în acest joc. Mai nou însă, în munţii Mongoliei şi iacii au devenit purtători pentru sportivii pasionaţi de acest sport.

Păstorii mongoli au apelat la sportul celor bogaţi şi faimoşi - polo-ul- pentru a atrage turişti în Asia îndepărtată şi a salva astfel turmele de iaci, principala sursă de existenţă în stepele din Asia.

În ultimii ani, numărul lor a început să scadă dramatic din cauza variaţiilor foarte mari de temperatură dintre anotimpuri. Numai în ultimele două ierni, peste 3 milioane de iaci au murit din cauza frigului.

Crescătorii asiatici au găsit soluţia prin care îşi pot salva turmele. Asociaţia de Polo Mongolian Sarlagan organizează meciuri pentru turişti, iar acest sport mai puţin obişnuit a început deja să crească în popularitate.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro