Hanan Mohamed al-Sanawy, în vârstă de 22 de ani, studentă la informatică, a fost "eliberată după ce ancheta a arătat că este persoana greşită", a declarat o sursă apropiată investigaţiei.
Anterior, Yemenul anunţase că a arestat-o pe tânără în urma unor informaţii furnizate de Statele Unite.
Autorităţile analizează materialul găsit în cele două pachete şi îl compară cu cel folosit în tentativa de atentat de Crăciun. O sursă apropiată anchetei a declarat că tipul de explozibil folosit este pentrită (PETN), un compus organic din aceeaşi familie cu nitroglicerina. Şase grame de pentrită sunt suficiente pentru a găuri fuselajul unui avion.
Sauditul Ibrahim Hassan al-Asiri este principalul suspect pentru construirea bombei, potrivit oficialilor americani. Acesta ar fi unul dintre liderii Al-Qaida în Peninsula Arabă şi organizatorul unui atac sincigaş vizând şeful serviciilor saudite de informaţii, prinţul Mihammed Bin Nayif. Autorul atacului, în care a fost folosită tot pentrită, ar fi fost chiar fratele lui al-Asiri.
Preşedintele Yemenului, Ali Abdullah Saleh, a anunţat sâmbătă seara că a convenit cu premierul britanic David Cameron înfiinţarea unei comisii comune care să investigheze tentativa de atentat. El a dat asigurări că Yemenul va continua războiul împotriva terorisnmului, folosind pentru aceasta potenţialul naţional valabil, dar a reamintit că ţara sa refuză orice intervenţie externă pe teritoriul yemenit, fie şi sub pretextul unor operaţiuni antiteroriste.
În ultimele patru săptămâni peste 70 de membri ai forţelor de securitate şi de poliţie au fost ucişi în atacuri teroriste dejucate.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M