Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Poliţia din Dubai a dat publicităţii imagini cu o trupă de comando

Anchetatorii spun că vor emite mandate de arestare internaţionale pe numele celor 11 agenţi cu paşapoarte europene, care lucrau pentru o putere străină , în timpul primei Intifade.

Mahmoud al-Mabhouh a fost găsit mort în camera lui de hotel din Dubai, pe 20 ianuarie / FOTO: gulfnews.com
Mahmoud al-Mabhouh a fost găsit mort în camera lui de hotel din Dubai, pe 20 ianuarie / FOTO: gulfnews.com

Poliţia din Dubai a dat marţi publicităţii imagini cu membrii unei trupe internaţionale de commando, pe care o acuză că a asasinat luna trecută un înalt lider al mişcării palestiniene, Hamas.

Detectivii au cerut ca suspecţii - şase britanici, trei irlandezi, un francez şi un german - să fie predaţi Dubaiului. Potrivit BBC, oficiali guvernamentali de la Londra şi Dublin au declarat că paşapoartele britanice şi irlandeze erau false.

Mahmoud al-Mabhouh a fost găsit mort în camera lui de hotel din Dubai, pe 20 ianuarie. Mişcarea Hamas a acuzat Israelul că ar fi orchestrat lichidarea bărbatului, care fusese trimis în Dubai ca să cumpere arme. Victima era pe lista neagră a autorităţilor de la Tel Aviv din anii 80, când a răpit şi ucis doi soldaţi israelieni.

Anchetatorii spun că vor emite mandate de arestare internaţionale pe numele celor 11 agenţi cu paşapoarte europene, care lucrau pentru o putere străină , în timpul primei Intifade. La acea vreme, serviciile secrete israeliene îl bănuiau că face trafic cu arme iraniene, pe care le ducea militanţilor palestinieni din Fâşia Gaza.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro