Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

PNL a renunţat la atitudinea anti-Morar la şefia DNA şi se declară neutru

Schimbare bruscă de atitudine a liberalilor în cazul şefului DNA, Daniel Morar. Brusc, PNL declară non combat în războiul politic pentru înlăturarea prin orice mijloace a lui Daniel Morar din fruntea DNA. Până acum, PNL s-a situat constant în tabăra anti-Morar, alături de PSD, PC şi PRM, afirmând că şeful DNA execută ordinele lui Traian Băsescu.

Foto: NewsIn
Foto: NewsIn

"Din punct de vedere al deciziei politice, PNL a stabilit, aşa cum era şi cazul, că nu se implică în niciun fel în decizia referitoare la procurorul-şef al DNA. Este o decizie care revine ministrului Justiţiei în primă instanţă, şefului CSM şi preşedintelui în faza a doua. Dânşii trebuie să îşi asume această responsabilitate. Noi nu vom interveni ca partid în această decizie", a declarat liderul PNL Bogdan Olteanu.

PSD şi PC vor să schimbe legea astfel încât şeful DNA să nu mai fie propus de ministrul justiţiei, ci de Consiliul Superior al Magistraturii. Pentru aceasta, social-democraţii şi conservatorii sunt gata să ceară sesiune extraordinară.

Pe de altă parte, mai multe organizaţii neguvernamentale au cerut ministrului Justiţiei să reziste presiunilor politice şi să-l păstreze pe Morar la cârma DNA, instituţie lăudată în raportul pe justiţie al Comisiei Europene pentru performanţele în combaterea corupţiei.

Asaltat de cereri contradictorii, ministrul Justiţiei încearcă să păstreze echilibrul, dar nu ascunde că menţinerea lui Daniel Morar în funcţie implică riscuri. "Există riscul să iei decizia să nu-l inlocuieşti pe Morar şi să te trezeşti în Parlament cu o lege de defiinţare a DNA-ului, şi ce facem după cu Raportul, călcăm pe el? Există tot felul de riscuri în această privinţă şi datoria mea e să le evaluez", a declarat ministrul Predoiu. 

Potrivit legislaţiei actuale, şeful DNA este numit de preşedintele ţării la propunerea Ministerului Justiţiei. 

 

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro