Liberalii consideră că, prin publicarea stenogramelor consultărilor de vineri pentru a dezminţi aşa-zisele zvonuri liberale conform cărora Băsescu ar fi declarat că "nu se lasă până nu dărâmă guvernul", Traian Băsescu manipulează opinia publică în încercarea de a ascunde eşecul demersului său ilegal şi neconstituţional de a schimba guvernul condus de Tăriceanu.

"Traian Băsescu, maestrul intoxicărilor pe surse, se face că neagă titlul unei ştiri 'pe surse' dată de o agenţie, deşi ştirea nu a fost asumată public de nimeni. Mai mult, aşa cum ştie şi Traian Băsescu, titlul unei ştiri, al unui articol aparţine întotdeauna redacţiei. De fapt, aşa cum a transmis toată mass-media, în conferinţa lor de presă şi în declaraţiile lor publice, liderii PNL nu au folosit sintagma incriminată de Traian Băsescu", se arată în comunicat.

"PNL îşi asumă doar declaraţiile publice ale liderilor săi, făcute în conferinţa de presă în care şi-au exprimat poziţia faţă de discuţiile cu Traian Băsescu.(...) Această ultimă ieşire explică foarte bine comportamentul lipsit de raţiune şi de sens al lui Traian Băsescu, modul în care gândeşte, decide şi acţionează", se mai precizează în comunicatul PNL.

Sursa: NewsIn