În ultimul meci înainte de plecarea spre Germania, naţionala Olandei a terminat la egalitate, 1-1 amicalul cu Australia. Desfăşurată la Rotterdam, partida a reprezentat un adevărat spectacol: stadionul a fost arhiplin şi toţi fanii prezenţi pe arena De Kuyp au fost îmbrăcaţi în portocaliu.

Olanda a deschis scorul la prima fază a amicalului cu Australia prin Ruud Van Nistelrooy, iar câteva minute mai târziu jucătorii antrenaţi de Marco Van Basten au trecut pe lângă golul doi. Australienii, antrenaţi de olandezul Guus Hiddink, au fost şi ei aproape de gol prin vedeta Mark Viduka.

La 1-0, jucătorii portocalei mecanice au ratat din nou o şansă cât roata carului. În minutul 54, Mark Viduka a fost faultat în careu, iar Cahill a egalat după un penalty cu peripeţii. Olanda face parte din grupa C la Mondialul din Germania, alături de Argentina, Serbia-Muntenegru şi Cote D' Ivoire.