Radaraul clasic, combătut de un detector antiradar cumpărat din Obor, nu mai este de actualitate. Poliţia Rutieră are în dotare un pistol cu laser care detectează viezomanii chiar şi de la o distanţă de 1,2 kilometri.
Deja a fost folosit la o razie pe A2. În cele patru ore de acţiune s-au dat peste 200 de sancţiuni, în valoare de peste 100 de mii de lei. Au fost retrase 38 de certificate de înmatriculare pentru defecţiuni tehnice şi au fost date 41 de amenzi pentru viteză. Un şofer a fost prins conducând cu permisul suspendat. Deocamdată, costurile nu permit poliţiei să se doteze cu multe astfel de aparate, astfel că şi cele clasice vor rămâne pe poziţii.
Pistolul cu laser foloseşte o metodă ce se bazează pe timpul de reflecţie al luminii, ca de exemplu timpul reflecţiei undelor de sunet, sub forma de ecou. Un pistol cu laser măsoară timpul de revenire al luminii, cât îi ia să atingă maşina ţintă şi să se întoarcă. Lumina de la un pistol laser este mult mai rapidă decât sunetul, 300.000km/s.
Un pistol cu laser emite o singură licărire de lumina infraroşie iar apoi aşteaptă reflecţia sa. Pistolul măsoara numărul de nanosecunde cât îi ia reflecţiei să se întoarcă şi împartind-o la 2, poate calcula viteza maşinii. Făcând sute de mostre pe parcursul unei treimi de secunda, acurateţea este foarte ridicată.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M