Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Picturi semnate de Grigorescu sau Ghiaţă s-au dat la o licitaţie sub preţul estimat

Mari pictori români subestimaţi! La o licitaţie în Bucureşti, tablouri semnate de Nicolae Grigorescu, Theodor Pallady sau Ion Ţuculescu nu s-au vândut la valoarea estimată sau nu s-au vândut deloc.

Foto: Realitatea TV
Foto: Realitatea TV

Dacă înainte de licitaţie, organizatorii aveau mari speranţe, la final au constatat că în multe cazuri nu s-a plătit nici preţul de pornire.

Este cazul lucrării "Melancolie", semnată Theodor Pallady. Preţul de pornire a fost de 6.000 de euro, estimările casei de licitaţie ajungeau până la 30.000 de euro. 

"Peisajul marin" al lui Dumitru Ghiaţă a fost adjudecat pentru 9.000 de euro, puţin peste preţul de pornire. Celebrul "Peisaj din Câmpina" al lui Nicolae Grigorescu s-a vândut cu 42.000 de euro, adică jumătate din estimarea făcută de casa de licitaţie.

Cea mai valoroasă operă, "Păunii privirilor", semnată de Ion Ţuculescu s-a dat cu 80.000 de euro, tot sub estimarea iniţială. Pe de altă parte, "Fata în roz" pictată de Nicolae Tonitza a fost adjudecată pentru o sumă frumuşică - 120.000, mult peste aşteptări.

Licitaţia a inclus 111 lucrări de artă modernă şi contemporană, din care peste jumătate au fost deja cumpărate.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro