Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Peste 60 de morţi în alunecări de teren din Caşmirul pakistanez

Cel puţin 67 de persoane au murit în alunecări de teren şi accidente provocate de ploile torenţiale din nordul Pakistanului, au anunţat, miercuri, responsabili locali.

Un număr de 37 de persoane au decedat în urma alunecărilor de teren din Caşmirul pakistanez, unde în octombrie 2005 a avut loc un cutremur devastator, care a sporit fragilitatea terenului.

Cel puţin 27 de persoane au fost ucise, iar 16 au fost rănite într-o alunecare de teren care s-a produs marţi seară în satul Doba Syedan din valea Jhelum, la est de capitala regională Muzaffarabad. Potrivit unui purtător de cuvânt al poliţiei locale, majoritatea victimelor sunt femei.

Alte zece persoane din satul Jabar Daray au murit în altă alunecare de teren, marţi. "Plouă fără încetare de două zile, iar alunecările de teren s-au produs practic simultan marţi seară. Casele construite pe pante au fost distruse", a explicat Javed Ahmed. "Poliţia şi armata au mers în cele două zone şi încearcă să cureţe dărâmăturile. Deocamdată au găsit două cadavre în valea râului Jhelum", a anunţat el.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro