Peste 4.600 de absolvenţi au susţinut duminică examenul naţional de rezidenţiat
Peste 4.600 de absolvenţi de medicină au susţinut examenul naţional de rezidenţiat, în mai multe amfiteatre ale universităţilor din Bucureşti.
Examenul a început la ora 10. Pentru examenul de rezidenţiat 2008 au fost scoase la concurs 2.463 de posturi, potrivit Centrul Naţional de Perfecţionare în Domeniul Sanitar, care se ocupă, împreună cu Ministerul Sănătăţii, de organizarea concursului.
La examenul pentru obţinerea titlului de medic au concurat 4.127 de absolvenţi, iar pentru obţinerea titlului de medic dentist sau de farmacist s-au înscris 445 de candidaţi, respectiv 77.
Numărul posturilor scoase la concurs pentru domeniul medicină este de 2.327, pentru domeniul medicină dentară - 66, iar pentru farmacie - 70 de posturi.
Concurenţa cea mai mare se anticipează că va fi pe posturile care nu sunt în zone defavorizate.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





FUNERALIILE LUI WHITNEY HOUSTON: Acum se...
Reporterii Realităţii: ACTA, între utopie...
Reporterii Realităţii: Biserici de sezon
Reporterii Realităţii: Profesorul de magie
Reporterii Realităţii: Lacrimi din România...
S-a întâlnit Eisenhower cu extraterestrii?








Feedback

