Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Peste 100 de kilometri de autostradă vor fi gata în 2011, promite Ministerul Transporturilor

2011 ar putea fi anul tăierilor de panglici în România. După ce în 2010 Anca Boagiu şi Emil Boc au reuşit cu greu să inaugureze 12 kilometri din Autostrada Transilvania, anul acesta ni se promit peste 100 de kilometri de autostradă. Asta ar însemna ca într-un singur an să se construiască o treime din numărul total de kilometri de autostradă, finalizaţi în ultimii 40 de ani.

Boc: Ministerul Transporturilor reziliază contractul pentru Autostrada Soarelui
Boc: Ministerul Transporturilor reziliază contractul pentru Autostrada Soarelui / FOTO: RTV

În ultimii doi ani, în România au fost finalizaţi doar 54 de kilometri de autostradă. Mai exact, 42 de kilometri din Autostrada Transilvania în 2009 şi încă 12 kilometri în 2010. Cu toate acestea, Guvernul se laudă cu 100 de kilometri de autostradă pentru că pune la socoteală şi centurile ocolitoare.

Ca la începutul fiecărui an, Ministerul Transporturilor face noi promisiuni. Anul acesta ar trebui să putem circula pe încă 80 de kilometri de autostradă. Astfel, tronsoamele Arad - Timisoara şi Cernavodă - Constanţa ale coridorului patru ar trebui finalizate în următoarele 12 luni. În plus, şi centurile ocolitoare ale oraşelor Arad şi Constanţa.

România are peste 330 de kilometri de autostradă. 116 kilometri realizaţi în 2011, înseamnă că Ministerul Transporturilor va face într-un an o treime din cât a construit în ultimii 40 de ani. Şi nu ar fi singura performanţă. În următorii ani, Ministerul Transporturilor vrea să înceapă lucrul la peste 400 de kilometri de autostrăzi şi variante ocolitoare, în valoare de trei miliarde de euro.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro