Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Peste 100 de dosare pentru programul de fertilizare in vitro

Peste 100 de dosare medicale ale cuplurilor care au optat pentru înscrierea în programul gratuit de fertilizare in vitro şi embriotransfer au fost depuse de unităţile sanitare la Ministerul Sănătăţii, au anunţat, vineri, reprezentanţii instituţiei.

106 cupluri au aplicat la programul de fertilizare in vitro
106 cupluri au aplicat la programul de fertilizare in vitro

Dosarele urmează să fie evaluate de Comisia de analiză a Ministerului Sănătăţii şi, numai cele care îndeplinesc criteriile prevăzute de program vor fi admise pentru finanţare. "Numărul mare de solicitări ne dă certitudinea că programul era necesar şi aşteptat de multe familii", a declarat ministrul Sănătăţii, Cseke Attila.

Până în prezent, doar opt unităţi medicale au îndeplinit criteriile pentru a derula programul de fertilizare in vitro şi embriotransfer care a debutat  la 1 iunie.

Bugetul programului este de patru milioane de lei. Pentru fiecare cuplu, statul suportă cheltuielile unei singure proceduri. Alte eventuale proceduri se fac pe cheltuiala cuplului. În 2011,  aproximativ 800 de cupluri vor putea beneficia de prcedura de fertilizare in vitro.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro