Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Furturile sunt în creştere în Capitală

În 2010 au fost constatate la nivelul Bucureştiului 102.601 fapte penale, în creştere cu 4% faţă de anul precedent, potrivit datelor din bilanţul activităţii Poliţiei Capitalei pentru anul trecut, în care se arată şi că 65% din total sunt infracţiuni de furt.

Peste 100.000 de infracţiuni constatate în Bucureşti în 2010, în creştere cu 4% faţă de 2009
Peste 100.000 de infracţiuni constatate în Bucureşti în 2010, în creştere cu 4% faţă de 2009 / FOTO: libertatea.ro

Din cele 63.551 de infracţiuni de furt înregistrate în 2010, majoritatea, respectiv 75%, sunt furturi de componente auto (oglinzi, ştergătoare, capace de roţi), furturi de pe rafturile magazinelor şi furturi din buzunare şi genţi, potrivit datelor din bilanţul citat.

De altfel, din acest total, 5,8 % îl ocupă furturile din locuinţă, din care 1,7% sunt comise prin efracţie, restul având drept mod de operare "împrietenirea cu victima" sau pătrunderea în locuinţă prin declinarea unor calităţi mincinoase. Mai mult, şi în 2010 au existat evenimente în care persoane în vârstă au permis accesul în locuinţă unor persoane care au pretins că sunt instalabtori sau angajaţi ai unor firme de deratizare.

Cum se fură autoturisme: "cheile potrivite" şi "punerea contactului pe direct"

În ceea ce priveşte furturile de autoturisme, în 2010 acestea au reprezentat 3% din total, fiind înregistrat un număr de 1.421 de autoturisme furate. Principalele moduri de operare pe acest segment rămân în continuare "cheile potrivite" şi "punerea contactului pe direct". De altfel, deşi poliţiştii au atras atenţia în numeroase rânduri asupra lăsării cheii în contact. În 2010, 31 de maşini, toate din categoria celor de lux, au fost furate în acest fel.

În 2010 au fost înregistrate în Capitală două furturi din unităţi bancare, ambele cazuri fiind soluţionate prin identificarea autorilor. Pe de altă parte, tâlhăriile, care au reprezentat 4% din totalul infracţiunilor contra patrimoniului, au avut aceeaşi evoluţie ca şi în anul precedent, fiind înregistrate 1.994 de fapte.

De altfel, predomină tâlhăriile comise în stradă, principalul mod de operare fiind în continuare smulgerea de obiecte (75%), respectiv telefoane mobile, bijuterii, genţi, autorii săvârşind cu predilecţie aceste fapte asupra tinerilor şi femeilor. În şase cazuri, pentru intimidarea victimelor, autorii au folosit arme presupuse a fi de foc.

23 de omoruri în Bucureşti, în 2010

Pe de altă parte, în ceea ce priveşte infracţionalitatea contra persoanei, se constată o scădere cu 17,3% a numărului de fapte sesizate, de la 19.314 în anul 2009, la 15.956 în 2010. Totodată, din totalul acestor infracţiuni peste 96% îl reprezinta lovirile şi alte violenţe, vătămarea corporală, inclusiv cea din culpă, şi ameninţarea. În 2010 au fost înregistrate 23 de omoruri, reprezentând 0,1% din total, iar acestea au fost comise în principal pe fondul consumului de alcool şi prin folosirea de arme albe sau diverse obiecte contondente.

Prezentarea activităţii Poliţiei Capitalei pe anul 2010 a avut loc vineri, la sediul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, informează instituţia.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro