În opinia Sulfinei Barbu, cazul primarului de Cluj, Sorin Apostu, arestat preventiv într-un scandal de corupţie "este un semnal puternic pentru populaţie şi pentru societate că în guvernarea Emil Boc, justiţia din România este liberă, nu mai există nici un fel de control politic”. „Nu era de imaginat în perioada lui Adrian Năstase, de exemplu, o astfel de situaţie", a spus Barbu la RFI. Ministrul Muncii susţine că "lupta împotriva corupţiei nu este un slogan, ci este o realitate şi indiferent cine greşeşte trebuie să răspundă pentru faptele sale. Răspunderea penală este individuală".
Democrat-liberala crede că PDL poate ieşi "întărit" dintr-un astfel de scandal de corupţie. "PDL dacă are astfel de cazuri, sigur că are imaginea afectată până se clarifică lucrurile, dar eu cred că poate să iasă şi întărit dintr-o astfel de situaţie, cu măsuri cum au fost luate, avem Codul Etic acum", a punctat ea.
"Nu ne ducem să-i certăm pe magistraţi, nu ne ducem să facem manifestări, cum au făcut alte formaţiuni politice, pentru a ţipa în stradă că al nostru coleg este nevinovat, nu ne pronunţăm asupra vinovăţiei sau nevinovăţiei! Cine din membrii noştri greşeşte, trebuie să plăteacă: verdictul justiţiei şi trebuie să aplicăm exact Codul Etic. Sunt suspendaţi din partid, sunt excluşi din partid, trebuie să se delimiteze de partid până în momentul în care îşi clarifică situaţia", continuă Sulfina Barbu.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M