Liderul Grupului PD-L de la Camera Deputaţilor, Cristian Rădulescu, a anunţat, luni, că textul moţiunii de cenzură "Tăriceanu, dă banii înapoi!" a fost finalizat, iar semnăturile celor o sută de parlamentari democrat-liberali au fost strânse, număr insuficient pentru depunerea documentului.
Rădulescu a spus că textul moţiunii a fost definitivat şi au fost strânse cele o sută de semnături ale parlamentarilor PD-L, pentru depunerea documentului fiind necesare 117 semnături. El a declarat că vor exista discuţii cu reprezentanţii şi conducerile grupurilor parlamentare ale celorlalte partide pentru ca acestea să îşi ofere semnăturile.
Liderul deputaţilor PD-L a spus că anunţul făcut de PSD, că nu semnează şi nu susţin moţiune "Tăriceanu, dă banii înapoi!", înseamnă o gravă inconsecvenţă politică şi totododată o "neglijare clară a unei teme cetăţeneşti faţă de care păreau îngrijoraţi".
"Să te declari îngrijorat de încălcarea drepturilor cetăţeneşti şi după aceea să spui că nu te asociezi acestui demers, mi se pare un grav gest de inconsecvenţă politică. Ştim că actuala guvernare rezistă (...) cu sprijinului consecvent, din băncile Parlamentului, al parlamentarilor PSD, sprijin dat prin diverse negocieri punctuale", a spus Rădulescu. El a completat că mizează pe "oamenii de bună credinţă" din Parlament care sunt preocupaţi de dorinţele cetăţenilor.
PSD a anunţat că nu semnează şi nu votează moţiunea de cenzură a PD-L, decât dacă există garanţii că ea va duce la declanşarea alegerilor anticipate. PRM a condiţionat sprijinul pentru moţiune de schimbarea tematicii, în sensul introducerii unei moţiuni de interes naţional.
Pentru depunerea unei moţiuni de cenzură este nevoie de semnăturile unei pătrimi din numărul total al parlamentarilor.
PD-L a finalizat textul moţiunii de cenzură şi aşteaptă adeziunile altor partide pentru a-l depune
LIBERTATEA.RO
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
Alte articole din ACTUAL







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M