Geoană a închis şedinţa plenului Senatului / FOTO: Adrian Holerga

Plenul Senatului a respins miercuri prin vot ordinea de zi propusă de Biroul Permanent care conţinea dezbaterea de proiecte de legi, dar din care lipsea solicitarea PD-L de revocare a preşedintelui Senatului. 69 de senatori au votat împotriva ordinii de zi propusă de Biroul Permanent, în timp ce 52 de senatori au votat în favoarea ordinii de zi.

Asta în condiţiile în care Mircea Geoană refuzase să introducă în agenda zilei discutarea revocării sale din funcţie, considerând-o neconstituţională şi aşadar, inadmisibilă.

Liberalii şi social-democraţii au propus convocarea unei noi şedinţe a Biroului Permanent pentru stabilirea unei noi ordini de zi. Pedeliştii au replicat prin ministrul Radu Berceanu: "Ceea ce s-a discutat este ordinea de zi. Asta nu poate fi constituţională. Ea se stabileşte de un singur for. Biroul Permanent face o propunere, numai plenul stabileşte care este ordinea. Foarte mulţi colegi au discutat la ordinea de zi despre conţinutul unui punct. Nimeni nu poate stabili de unul singur dacă ceva este constituţional. Nu putem să împiedicăm Senatul să lucreze blocând ordinea de zi. Nimeni nu poate împiedica o majoritate să discute o ordine de zi".

Liberalii au propus întreruperea şedinţei pentru o pauză de consultări. Preşedintele Senatului a aprobat imediat solicitarea senatorului Puiu Haşotti, iar şedinţa a fost suspendată pentru 30 de minute.

Şedinţa s-a reluat cu o nouă cerere a PD-L de votare a unei noi ordini de zi: cea veche plus un nou punct. Cel referitor la revocarea lui Geoană. Iar contrele pe regulament s-au reluat. Iar pesediştii au dat-o în metafore: "Poate facem garduri de sârmă ghimpată aici şi îi închidem pe pesedişti şi liberali acolo. Poate facem bantustane".

Geoană a invocat apoi organizarea programului pentru săptămâna viitoare. Şi a supus-o la vot. În sală au început vociferările, dar acesta a trecut la vot, astfel încât Senatul nu va lucra lunea viitoare, pentru că UDMR va celebra Sărbătoarea maghiarilor de pretutindeni.

Nebunia nu s-a oprit. Pedeliştii au cerut din nou supunerea la vot a unei noi ordini de zi şi prelungirea programului până la epuizarea acesteia. Pesediştii au cerut închiderea şedinţei, pe motiv că trecuse ora 13.00, oră la care era programat iniţial să se termine plenul. "Ne ţin curelile să stăm aici şi două săptămâni", le-a transmis Olguţa Vasilescu celor de la putere.

Mircea Geoană a închis în cele din urmă şedinţa de plen şi îşi păstrează funcţia. Cel puţin deocamdată. „Ascultând toate lecturile, nu vă ascund faptul că analizez posibilitatea de a ne îndrepta spre Curte pentru o actualizare, pentru că ne îndreptăm spre o blocare a mecanismului legislativ, guvernamental şi că va propune modificarea Regulamentului. De aceea, inclusiv propunerea avansată de PD-L de a prelungi programul de lucru pentru a dezbate o temă neconstituţională nu este admisibilă. Programul de lucru a fost depăşit, vă încurajez să să revenim săptămâna viitoare", a spus preşedintele Senatului.