Patru bombe artizanale au explodat simultan joi seara la Istanbul, fără a face victime, ci doar pagube minore, a transmis agenţia Anadolu, informează Agerpres.
Dispozitivele explozive folosite au fost mai curând de tipul bombelor sonore, care fac mai mult zgomot decât distrugeri, şi au fost amplasate în patru districte diferite. Exploziile au spart totuşi câteva vitrine.
Una dintre ele s-a produs în preajma unei şcoli şi a unei biserici a minorităţii ortodoxe greceşti din cartierul Beyoglu, ceea ce potrivit agenţiei turce a atras în mod deosebit atenţia poliţiei.
Atentatele nu au fost revendicate.
În trecut, o serie de grupuri de extremă-stânga şi rebeli din Partidul Muncitorilor din Kurdistan /PKK/ au comis atentate cu bombă în metropola turcă.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M