Reprezentanţii patronilor din România au ajuns la ministerul Muncii, puşi pe fapte mari. Voiau să dezbată cu noul ministru subiectele fierbinţi ale momentului: legea salarizării unitare, valoarea salariului minim pe economie din 2011. Subiectele au rămas, însă, doar pe hârtie pentru că a început cearta!
"După nici o jumătate de oră aţi abandonat discuţiile. Deci doamnă, ministrul s-a supărat şi a plecat, în bună parte pe bună dreptate, zic eu, pentru că discuţiile au degenerat .De ce? În afară de nişte atacuri personale şi de nişte acuze care nu-şi aveau loc la această discuţie cu ministrul, aici sunt absolut de acord....." a spus preşedintele Ugir, Cezar Corîci.
"A fost o întâlnire compromisă.(...) Toată întâlnirea s-a transformat într-un război declanşat de către domnii preşedinţi Corîci şi Turcu împotriva ACPR care bineînţeles că nu puteam să nu ripostăm", a explicat purtătorul de cuvânt al ACPR, Dan Matei Agthon.
De unde a pornit tot scandalul?
"Au încercat să insinueze că cei care vin şi propun soluţii de redresare a economiei atentează la siguranţa naţională a României", a spus Cezar Corîci.
Echipa rivală neagă, însă acuzaţiile. "Deci domnul Corîci probabil că a fost la altă şedinţă. (...) Dacă a spus aşa ceva, îl sfătuiesc să meargă la un medic! La orelist sau la... ", a replicat Dan Matei Agathon.
Sătul de scandalul iscat de patroni, ministrul a decis să se întlnescă cu patronatele separat.
Patronatele s-au certat între ele la întâlnirea cu ministrul Muncii VIDEO
PUBLICAT
Joi, 16 Septembrie 2010 19:38
ACTUALIZAT
Vineri, 17 Septembrie 2010 07:25
SURSA
REALITATEA.NET
Întâlnire cu scandal la ministerul Muncii. Asezaţi la aceeaşi masă cu ministrul Muncii, pentru a discuta problemele serioase ale ţării, patronatele au început să ce certe între ele şi să se acuze reciproc. Sătul de gâlceava patronilor, ministrul Muncii a plecat din sală şi i-a lăsat să-şi continue cearta. Aşadar, nu doar sindicatele nu se pot pune de acord pentru organizarea unei greve generale.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M