Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Patriciu către Antonescu: O să-mi permit să-i trimit la birou câteva cărţi esenţiale

Omul de afaceri Dinu Patriciu i-a sugerat preşedintelui PNL, Crin Antonescu, să mai citească, după ce Antonescu a declarat vineri că s-a creat "un cvartet" alcătuit din Emil Boc, Dinu Patriciu, Ioan Botiş şi Grigore Cartianu, care "'revoluţionează practica şi teoria liberalismului".  Patriciu spune că practica şi teoria nu se pot referi la liberalism, potrivit adevarul.ro.

Patriciu către Antonescu: O să-mi permit să-i trimit la birou câteva cărţi esenţiale
Patriciu către Antonescu: O să-mi permit să-i trimit la birou câteva cărţi esenţiale / FOTO: Grup RC

"Sunt silit să-i atrag atenţia domnului preşedinte că sintagma 'teoria şi practica' vine dintr-o lecţie mai veche de filosofie instrumentalistă. Nu se poate referi la liberalism. Între timp o să-mi permit să-i trimit la birou câteva cărţi esenţiale. În acest fel, ne putem revedea cu mai mult succes pentru domnia sa după ce le parcurge", a replicat Dinu Patriciu la afirmaţiile lui Crin Antonescu.

Vineri, Antonescu a spus, într-o conferinţăde presă, că, în ceea ce priveşte Codul Muncii, există "necazuri": "S-a format un cvartet foarte recent Boc-Patriciu-Botiş-Grigore Cartianu, care revoluţionează practica şi teoria liberalismului. Noi suntem înfieraţi nici mai mult nici mai puţin decât de Grigore Cartianu, păţim mai rău decât Piţurcă, decât M.M. Stoica, suntem altoiţi tare de tot. Domnul Botiş se califică în editorialele cu iz memorialistic ale domnului Patriciu şi nu mai poate fi acuzat Guvernul Boc nici de faptul că nu a purtat dialog social că, dacă ai vorbit cu domnul Patriciu, cu cine mai vrei să vorbeşti despre Codul muncii? Opera Guvernului Boc e foarte repede intitulată şi legitimată de o campanie întreagă drept capodopera liberalismului românesc".

Omul de afaceri a povestit la începutul lumii matrie, într-un editorial din Adevărul , cum a fost sunat de ministrul Muncii, Ioan Botiş, care i-a cerut părerea despre proiectul de Cod al Muncii.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro