Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Patinoar pe DN7: Drumul a fost acoperit cu o soluţie impermeabilă

În plină vară, carosabil alunecos ca iarna. Aşa descriu şoferii Drumul Naţional 7, de la Deva până la limita cu judeţul Alba. Asfaltul a fost acoperit de drumari cu o solutie impermeabilă, care nu permite infiltrarea apei în şosea. Şoferii spun că din această cauză atunci când plouă, asfaltul se tranformă în patinoar. Pe seama drumului alunecos se pun şi gravele accidente de circulaţie produse după reabilitare.

Drumul alunecos îi nemulţumeşte pe şoferi
Drumul alunecos îi nemulţumeşte pe şoferi / FOTO: REALITATEA TV

Soluţia cu care a fost acoperit asfaltul a fost aplicată de drumari în ultimele 2 săptămâni, pe ambele sensuri de circulaţie. De atunci s-au produs zeci de tamponări şi trei accidente grave, în care şi-au pierdut viaţa doi oameni, iar unul a fost grav rănit. Şoferii se plâng că se simt ca pe sanie pe şosea.

Într-o singură zi au ieşit în decor două autocare şi un microbuz.

"Adevărul e că atunci când plouă şi e umezeală e derapaj extraordinar de periculos.  E mai periculoasă decât gheaţa", a spus un şofer.

"Pe sectorul de drum DN7 între Deva şi Orăştie am avut mai multe tamponări, respectiv ieşiri în decor. Ca şi cauză, din primele cercetări s-a stabilit că este vorba de drum lunecos. Ce vă pot spune este că sectorul de drum este în reabilitare, s-a aplicat o soluţie cu substanţă bituminoase, iar la contactul cu apa devine foarte lucioasă suprafaţa respectivă, aderenţa pneurilor scăzând", a declarat Dan Micu, şef Poliţia Rutieră Hunedoara.

Regionala de Drumuri Hunedoara a prelevat probe din asfalt, pe care le-a trimis la laborator pentru analize, ca să afle dacă nu cumva a fost greşită compoziţia. Până când vor fi gata rezultatele au fost luate şi măsuri. Poliţistii le-au solicitat drumarilor să sisteze lucrările şi au amendat cu 3 .000 de lei societatea care se ocupă de reabilitare.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro