La Veneţia, Papa Benedict al XVI-lea a traversat Marele Canal la bordul unei gondole. A repetat astfel gestul făcut de predecesorul său, Papa Ioan Paul al II-lea, în 1985. De asemenea, Suvernalul Pontif a oficiat o slujbă într-un parc, unde s-au adunat 300.000 de oameni.
Înainte de a sosi la Veneţia, Suveranul Pontif a vizitat localitatea Aquileia. Aici a ţinut un discurs cu puternice tente politice, în care a îndemnat lumea la unitate şi reconciliere şi a vorbit despre situaţia din insula Lampedusa.
În ultimele luni, zeci de mii oameni din Egipt şi Tunisia, au sosit aici în încercarea de a scăpa de violenţele din ţările lor. Afluxul de refugiaţi a tensionat relaţiile dintre Roma şi Paris, deoarece Franţa se teme că va fi şi ea invadată de imigranţii din Italia, care pot uşor trece graniţa în Hexagon.
Credinţa creştină poate cu sigurnaţă să participe la acest program de unitate şi reconciliere, care este în interesul tuturor, în interesul dezvoltării oamenilor şi al societăţii în care trăim.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M