Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Ordinul Cavalerilor de Malta promite ajutoare pentru sinistraţii din judeţele afectate de inundaţii

Cu ocazia unei vizite la Iaşi, principele regal al Ordinului Cavalerilor de Malta, Don Thorbjorn I, a anunţat că va institui un fond de solidaritate în cadrul organizaţiei pentru ajutorarea sinistraţilor din judeţele afectate în ultimele zile de inundaţii.

"Ajutoarele nu vor veni doar în sume de bani, ci şi în materiale necesare reconstrucţiei caselor, de exemplu. Vrem să ne facem utili şi să aratăm că suntem solidari cu oamenii afectaţi de aceste fenomene. Vom institui şi un fond de solidaritate, unde vă asigur că se vor strânge sume importante de bani", a declarat, duminică, în conferinţă de presă, principele regal Don Thorbjorn I.

Potrivit acestuia, din Ordinul de Malta fac parte peste 2.500 de cavaleri din toată lumea, inclusiv fostul premier englez Tony Blair, care este membru pe ramura britanică a organizaţiei. În România, 30 de persoane au calitatea de cavaler de Malta.

Principele regal Don Thorbjorn I s-a aflat la Iaşi pentru a prezenta mass-mediei mai multe decizii ale unor tribunale internaţionale prin care, în opinia princepului regal, îl legitimă pe Don Basilio Cali, ca fiind conducător al Ordinului Cavalerilor de Malta. Menţionăm că, la începutul anului 2008, unele ziare româneşti au scris că urmaşii Ordinului, cu o istorie de aproape 1.000 de ani, sunt reprezentaţi de un alt Mare Maestru, respectiv Louis Scerri Montaldo.

Şapte judeţe, 169 de localităţi, aproape 9.322 de persoane evacuate, 792 persoane izolate şi peste 42 km de diguri afectate de viituri - este bilanţul după inundaţiile din nordul ţării, prezentat de autorităţi la această oră.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro