Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Omar Hayssam nu va fi audiat în procesul lui Munaf

Magistraţii Curţii de Apel au respins cererea privind audierea lui Omar Hayssam în procesul în care Mohammad Munaf este judecat pentru răpirea celor trei jurnalişti în Irak. Judecătorii au apreciat că nu există date certe cu privire la locul în care se află Hayssam, pentru a trimite o comisie rogatorie care să îl interogheze cu privire la acest caz.

Solicitarea a fost făcută de apărătorul lui Ovidiu Ohanesian, la termenul trecut. De asemenea, magistraţii au respins şi audierea directorului adjunct al SRI, Florian Coldea, şi a generalului SIE, Adrian Isac. În schimb, cel care se va prezenta ca martor în acest proces, va fi ambasadorul României în Irak, Mihai Ştefan Stuparu. Ovidiu Ohanesian susţine că Stuparu ar putea da informaţii cu privire la cei care au ordonat predarea lui Mohammad Munaf autorităţilor americane.

Omar Hayssam si Mohammad Munaf au fost trimişi în judecată în anul 2005 pentru săvârşirea de acte de terorism. Ei au fost acuzaţi că ar fi aranjat cu o grupare teroristă din Bagdad răpirea jurnaliştilor români Marie Jeanne Ion, Sorin Mişcoci şi Eduard Ovidiu Ohanesian.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro