Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Oligarhii ruşi, chemaţi de preşedintele Medvedev la reconstrucţia ţării

Liderul Rusiei a rugat elita financiară a ţării să suporte costurile programului de reconstrucţie a ţării, desfăşurat în urma incendiilor care au produs pagube de aproximativ 15 miliarde de euro.

Dmitri Medvedev îi ia în vizor pe speculatori.
Dmitri Medvedev îi ia în vizor pe speculatori.

Preşedintele Dmitri Medvedev le-a cerut oligarhilor ruşi să plătească nota de plată pentru incendiile care au mistuit zone uriaşe din suprafaţa ţării, relatează Euronews.

"Toate satele sunt sărace şi făcute din lemn vechi şi, bineînţeles, aveau numai facilităţi de bază pentru traiul de zi cu zi. Mă întrebam cum putem conveni asupra unor metode de a face lucrurile mai bune după ce s-a întâmplat", a spus preşedintele.

Zeci de persoane şi-au pierdut viaţa în urma incendiilor de vegetaţie din Rusia, iar rata mortalităţii în capitală s-a dublat, din cauza fumului.

În condiţiile în care recoltele de cereale au fost în mare parte distruse, iar numeroase sate au fost arse din temelii, pagubele produse de incendii s-ar putea ridica la 14 miliarde de dolari.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro