Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Oancea: Contribuţia la fondurile de pensii private obligatorii ar putea ajunge la 8% în 2016

Nivelul contribuţiilor la fondurile de pensii private obligatorii ar putea să crească la 8% din venitul brut al participanţilor până în 2016, faţă de 6% cât era prevăzut anterior, potrivit unui proiect de modificare a legii 411/2004, care va intra în dezbatere publică la începutul lui 2011.

Fondurile de pensii administrate de BRD Pensii Private, BRD Primo şi BRD Medio au fuzionat
Fondurile de pensii administrate de BRD Pensii Private, BRD Primo şi BRD Medio au fuzionat / FOTO: Grup RC

În programul iniţial, nivelul cotribuţiei la pensiile private obligatorii urma să se majoreze cu 0,5 puncte procentuale în fiecare an, începând din 2009, până ce ajunge la 6% din salariul brut al participanţilor într-un interval de opt ani, respectiv 2016.

"Am elaborat un proiect de modificare a legii 411 privind aceste contribuţii, care va intra în dezbatere publică cel târziu la începutul anului viitor. Dorim ca până în 2016 să ajungem la un nivel al contribuţiilor de 8% la pilonul II. Credem că trebuie să se ajungă în viitor la 10%, dar trebuie făcuţi primii paşi care să arate că poate fi acoperit deficitul creat", a declarat Mircea Oancea la Conferinţa Naţională de Pensii Private.

El a menţionat că deficitul ar putea fi acoperit din emisiuni de titluri de stat şi sume obţinute din privatizări.

Pentru 2011, CSSPP şi-a propus un nivel al contribuţiei de 3% din salariul brut al participanţilor, urmând ca avansul anual să fie de un punct procentual începând cu 2012, faţă de 0,5% cât era prevăzut iniţial.

El susţine că nivelul contribuţiilor la pilonul II trebuie "să crească accelerat" pentru ca sistemul de pensii private obligatorii să devină o alternativă la sistemul public de pensii. Mircea Oancea susţine că primele pensii private obligatorii ar putea fi plătite în 20 de ani.

Guvernul a îngheţat pentru anul trecut la 2% contribuţia la pensiile private obligatorii, întârziind schema de majorare treptată a contribuţiilor încă din al doilea an de la lansarea sistemului. În acest an, contribuţia la pilonul II a fost majorată la 2,5%.

La finalul primelor nouă luni ale acestui an, activele fondurilor de pensii private obligatorii au ajuns la circa 3,89 miliarde



print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro