Consiliul Suprem al Magistraturii a avizat, joi, numirea a 11 procurori în cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT). Cei 11 au susţinut examenul în urmă cu o lună în faţa procurorului general al României, Laura Codruţa Kovesi.

La numirea în funcţie a lui Kovesi, DIICOT funcţiona cu doar două treimi din numărul procurorilor prevăzuţi în schemă. Deficitul de personal a fost de altfel una dintre problemele semnalate de ministrul Justiţiei la acea vreme. La mijlocul lunii octombrie, Ministerul Public a organizat un concurs pentru ocuparea locurilor vacante.

Deşi schema de personal începe să se completeze, DIICOT rămâne una dintre unităţile pentru care nu a fost numit încă un şef. Întreaga activitate a direcţiei este coordonată de un procuror şef adjunct, care a fost delegat în funcţie de procurorul general.