Patru pacienţi grav bolnavi au o nouă şansă de a-şi continua viaţa. Ei au primit noi organe provenite de la un bărbat din Bistriţa, mort în urma unui accident vascular.

Echipele de specialişti au trimis organele salvatoare către mai multe centre medicale din ţară. Rinichii au ajuns la Cluj, inima la Târgu Mureş, iar ficatul a fost transplantat, în Capitală.

La Târgu Mureş, a fost astfel salvat un bărbat de 49 de ani. În Bucureşti, urgenţa era maximă deoarece operaţia de transplant trebuia făcută în maximum 6 ore. A fost în cele din urmă realizată la Clinica de Chirurgie Generală şi Transplant Hepatic Fundeni.

"Operaţia a decurs normal. Ficatul funcţionează deja, acum urmează momentele de terapie intensivă. Este o operaţie majoră, la care încă mai pot surveni diverse complicaţii", a declarat medicul Irinel Popescu.