Traficul rutier şi feroviar râmâne în continuare blocat pe Valea Oltului din cauza ultimelor căderi masive de stânci. Specialiştii au renunţat astăzi la o nouă explozie controlată a versantului şi au ales o altă soluţie, recurgând la ajutorul pompierilor. Şi această noua metodă încercată de autorităţi pentru a debloca Valea Oltului - dislocarea rocilor cu ajutorul apei - a eşuat însă.

Ieri, echipele de artificieri au utilizat 100 de kilograme de trotil pentru a detona o porţiune a versantului.

Soluţia exploziilor controlate a fost luată de autorităţi, în extremis. După ce o noapte întreagă s-au chinuit să degajeze drumul folosind mijloace convenţionale, ieri autorităţile au ajuns la concluzia că pot rezolva situaţia doar prin detonarea unei porţiuni a versantului muntelui.

Poliţiştii recomandă ca, dinspre Bucureşti spre Sibiu, autoturismele să folosească DN 1 - Bucureşti - Sinaia - Braşov - Sibiu, iar autovehiculele de mare tonaj să circule pe DN 1A - Buftea - Centura de Vest - Ploieşti - Centura de Nord - Văleni - Cheia - Săcele - Braşov - Sibiu.

O altă rută ocolitoare este traseul pe Valea Jiului, şi acesta afectat de căderile de pietre şi de aluviuni - drumul a fost blocat astăzi vreme de două ore, iar circulaţia a fost reluată pe un singur sens.