O fetiţă de patru ani, din Galaţi, a fost internată la Institutul de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală din cauza unui antibiotic. Copila a făcut o formă foarte rară de alergie. Tratamentul este unul de durată, însă micuţa se va vindeca.
Fetiţa a fost internată în urmă cu două săptămâni la Spitalul de pediatrie din Galaţi, cu simptome de infecţie urinară şi infecţie pulmonară. După şapte zile de tratament, tot corpul copilului a fost acoperit de pustule purulente.
"A făcut o alergo-termie buroasă la un medicament. E vorba de un atibiotic. În momentul de faţă copilul este stabil, nu pune probleme majore de terapie. Este vorba despre o alergo-termie uzuală la un medicament, pe care nu ai cum să o bănuieşti", a spus medicul Adrian Streinu Cercel, director Institutul Matei Balş Bucureşti.
Specialiştii de la Matei Balş spun că această formă de alergie este foarte rară şi că nu există niciun fel de culpă medicală în acest caz.
Starea copilului este stabilă, însă tratamentul pentru vindecarea completă va fi unul de durată.
O fetiţă de patru ani suferă de o formă rară de alergie
PUBLICAT
Vineri, 8 Februarie 2008 22:25
ACTUALIZAT
Vineri, 8 Februarie 2008 22:25
SURSA
Realitatea TV
LIBERTATEA.RO
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
Alte articole din SĂNĂTATE
31 Mai, 12:29







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M