Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

O fetiţă de patru ani a murit după ce a fost operată de polipi

Caz cutremurător la Cluj-Napoca, la Clinica de Chirurgie Maxilo-Facială. O familie îi acuză pe medici de moartea fetiţei lor de patru ani, după o banală operaţie de polipi. Bunicii copilei, care suferea de autism, susţin că fetiţa a fost pur şi simplu abandonată după operaţie şi că, după ce a intrat în şoc cardio-respirator, nu a fost nimeni în jur care s-o resusciteze.

Foto: RTV
Foto: RTV

Medicul care a operat-o pe fetiţă susţine că totul a decurs bine, însă pacienta a făcut stop respirator când şi-a revenit din anestezie. Mediciiau încercat fără succes să o resusciteze.

Rudele susţin însă că fetiţa a murit pentru că a fost abandonată de medici,imediat după operaţie. După medici, şi anestezistul a plecat din sală,înainte ca fetiţa să se trezească. De asemenea, bunicii copilei susţin însă că aceasta ar fi murit din cauzamedicamentelor administrate eronat întimpul operaţiei. Medicii au declarat că i-au fost făcute toateanalizele fetiţei, din care nu a reieşit că ar fi fost alergică lavreun medicament.

''Inima fetiţei pornea-se oprea,pornea-se oprea.(...) Profesorul a ieşit din sală şi a spus cătotul a ieşit bine. Când dânsul a plecatanestezista a întins-o şi lăsat fetiţa singură. Deci în incintă pe masa de operaţie, unde a fostoperată a fost abandonată să moară'', susţine bunica fetiţei, Ileana Părău.

De cealaltă parte, medicul respinge acuzaţiile rudelor susţinând că intervenţia chirurgicală adecurs normal şi că, înainte să părăsească sala de operaţii, a fostasigurat de anestezist că fetiţa este bine.

''Mi-a zis să o lăsăm să setrezească încet pentru că e un copil cu nevoi speciale. Dumneavoastrăaţi terminat, nu sângerează o ţinem noi sub control.. '', povesteşte medicul Silviu Albu, care a realizat operaţia.

Declaraţia medicului este susţinută şi de conducerea spitalului la care a fost efectuată operaţia.

''Eu nu pot să cred că a fost abandonată, tot timpul afost cineva acolo deci nu a fost abandonată'', susţine Cristina Ciortea, managerul Spitalului Judeţean Cluj.

După operaţie însă, fetiţa a intrat în stop cardio-respirator. Rudelesusţin că rezidenţii care rămăseseră în sală au făcut resuscitarea,fără ajutorul anestezistei. Abia mai târziu a fost chemat un echipajSMURD, iar fetiţa a fost transportată la alt spital.

''A fost chemat SMURD-ul, deşi a fostresuscitată, pentru că în clinică nu era aparat de ventilaţie pentrucopii numai pentru adulţi'', a precizat medicul Silviu Albu.

Fetiţa a decedat însă la scurt timp.

''Prezenta semne de stop cardio-respirator că fuseseresuscitată de echipa SMURD din momentul preluării de la clinica undese efectuase intervenţia chirurgicală. Decesul declarat în jurulorei 21.30'', a declarat medicul de la spitalul de Urgenţă Cluj, unde a fost tranporată fetiţa pentru resuscitare.

Practic, de la comunicarea diagnosticului şi până la declararea decesului, fetiţa a trecut prin trei spitale diferite. Iniţial, copila a fost consultată de un medic de la secţia ORL a Spitalului CFR din Cluj. Medicul a comunicat părinţilor diagnosticul şi le-a recomandat o intervenţie chirurgicală care să fie realizată la Spitalul Judeţean, întrucât spitalul CFR nu are un medic anestezist pentru copii. În această situaţie, fetiţa a fost operată la Spitalul Judeţean din Cluj, acolo unde copila a suferit mai multe şocuri cardio-respiratorii, imediat după operaţie. Medicii de la SMURD, chemaţi pentru resuscitare au realizat că Spitalul Judeţean nu este dotat cu aparat de ventilaţie pentru copii, iar în această situaţie fetiţa a fost transferată la Spitalul de Urgenţă din Cluj, unde a decedat. 

Colegiul Medicilor a început o anchetă pentru a afla cauzele care au dus la moartea fetiţei. 

În paralel, conducerea Spitalului Judeţean a demarat o anchetă proprie. Astăzi medicul anestezist, indicat de bunici ca principal vinovat de moartea fetiţei, va fi audiat de comisia de anchetă a spitalului. 

Cauza oficială a decesului nu va putea fi aflată până peste o lună, atunci când reprezentanţii Institutului de Medicină Legală vor comunica rezultatele autopsiei. 


 

 

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro