Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

O femeie din Franţa a cerut în justiţie dreptul la moarte asistată

Foto: news.com.au
Foto: news.com.au
O femeie de 52 de ani din Franţa, atinsă de o maladie incurabilă care o desfigurează şi îi produce dureri insuportabile, a cerut în justiţie dreptul de a fi eutanasiată.

Este pentru prima dată când o astfel de cerere este formulată în justiţie. Un tribunal din Dijon se va pronunţa pe această temă la începutul săptămânii viitoare.

Cazul a stârnit vii discuţii în Franţa. Premierul François Fillon a intervenit în dispută, subliniind că este vorba de o problemă extrem de dificilă, aflată la limita dintre voinţa societăţii şi rigorile legii.

La două săptămâni după ce a lansat un SOS prin media pentru a cere dreptul la o moarte demnă şi asistată medical, Chantal Sebire a sesizat justiţia. Fostă învăţătoare şi mamă a trei copii, ea a aflat acum doi ani că este atinsă de o boală foarte rară, o tumoare evolutivă care îi afectează sinusul şi cavitatea nazală.

În ultimele două decenii nu au fost înregistrate decât 200 de astfel de cazuri în întreaga lume.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro