Atentat în faţa Tribunalului din Reggio Calabria / FOTO: lifeinitaly.com

O bombă artizanală a explodat în faţa unui tribunal din Reggia Calabria. Atentatul a fost atribuit de autorităţi mafiei calabreze, Ndrangheta.

Explozia s-a produs în faţa intrării în clădire şi a afectat uşa de intrare şi un grilaj. Procurorul general al regiunii a declarat că imaginile camerelor de supraveghere au suprins doi bărbaţi care purtau şepci care le acopereau faţa sosind pe un scuter şi plasând bomba.

Autorităţile consideră atentatul drept o ripostă la acţiunile tot mai puternice împotriva mafiei. Potrivit Corriere della Sera, pe 7 ianuarie, ministrul de Interne italian, Roberto Maroni, se va întâlni la Reggio Calabria cu şefii magistraturii şi comisarul naţional antimafia, Piero Grasso.

Unul dintre capii mafiei siciliene a fost capturat, după 15 ani de căutări în luna noiembrie a anului trecut.