Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

O autostradă din Bulgaria va avea tuneluri speciale pentru broaşte ţestoase

Tronsonul numărul 4 al autostrăzii Struma, care va lega capitala bulgară Sofia de punctul de trecere a frontierei Kulata, la graniţa cu Grecia, va fi dotat cu tunele şi alte 'construcţii' speciale pentru broaşte ţestoase, a declarat ministrul bulgar al dezvoltării regionale Rosen Plevneliev.

Tuneluri pentru ţestoase, pe o autostradă din Bulgaria / FOTO: heart-reach.blogspot.com
Tuneluri pentru ţestoase, pe o autostradă din Bulgaria / FOTO: heart-reach.blogspot.com

Ministrul a asistat vineri la ceremonia de deschidere a ofertelor pentru construirea tronsonului de 15 kilometri între oraşul Sandanski şi punctul Kulata, scrie Agerpres.

Plevneliev a spus că acest tronson este specific prin faptul că trece printr-o zonă importantă din punctul de vedere a biodiversităţii şi vor fi luate toate măsurile pentru securitatea animalelor sălbatice din zonă.

Zona este populată de două specii de broaşte ţestoase protejate de lege şi vor fi construite tuneluri speciale prin care acestea vor putea trece sub autostradă, precum şi ziduri din beton care vor preveni apariţia lor pe carosabil. Vor fi amenajate şi locuri speciale unde aceste animale să-şi depună ouăle. În zonă sunt şi alte alte animale protejate, precum şerpi, păsări, broaşte, şopârle şi altele, a spus Plevneliev şi a precizat că există o listă lungă de măsuri care vor fi luate în timpul construcţiei autostrăzii pentru protejarea acestora.

15 companii au depus oferte pentru construcţia tronsonului 4 al autostrăzii, care trebuie să înceapă în luna noiembrie 2011 şi să termine până la sfârşitul anului 2013, când trebuie să fie finalizată şi construcţia tronsonului 1. Se aşteaptă că întreaga autostrada să fie finalizată în următoarea perioadă de planificare a UE, între 2014 şi 2020. Valoarea totală a autostrăzii se aşteaptă să ajungă la circa 1,1 miliarde de euro, a declarat ministrul Rosen Plevneliev. Finanţarea este asigurată din programul operaţional Transport şi, parţial, din bugetul de stat.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro