O altfel de lecţie de istorie în prezenţa Regelui Mihai şi a Reginei Ana. Cu ocazia aniversării a 80 de ani de la inaugurarea clădirii, elevii Şcolii Ferdinand I l-au avut printre ei pe fostul suveran al României. Regele le-a vorbit copiilor despre amănunte mai puţin cunoscute din istoria României, iar elevii l-au înveselit cu cântece şi poezii.

Copiii au venit curioşi la întâlnirea cu Regele Mihai, mai ales pentru că auziseră multe despre el. Regele le-a povestit copiilor despre prima maşină pe care a avut-o, despre colegii din copilărie sau despre locurile pe unde a călătorit.

La sfârşitul discuţiei, fostul suveran a dezvelit şi o placă omagială ce va marca vizita sa Şcoala Ferdinand 1. Instituţia a primit numele bunicului Regelui Mihai, în 2004.

Foto NewsIn