Numărul şomerilor din Marea Britanie a ajuns la 1,82 milioane
În doar câteva luni, rata şomajului din Marea Britanie a ajuns la cel mai înalt nivel din ultimii 11 ani. Numărul celor fără un loc de muncă a depăşit un milion opt sute de mii, ceea ce înseamnă 5,8 % din populaţia activă.
Economiştii cred, însă, că numărul şomerilor va creşte în următoarele luni până la două milioane. Luni, Banca Angliei a publicat estimările sale cu privire la starea economiei naţionale. Verdictul: economia britanică, grav afectată de criza financiară mondială, este în recesiune, şi va continua să înregistreze scăderi şi în 2009.
Pentru anul 2010, previziunile privind şomajul sunt de-a dreptul înfricoşătoare: unii vorbesc de 2,5, alţii de 2,8 milioane de şomeri. Aceste cifre nu mai fost atinse din iarna dintre anii 1978-1979, numită "iarna vrajbei noastre", care a dus la căderea guvernului laburist condus de James Callaghan şi la alegeri anticipate, câştigate de conservatorii conduşi de Margaret Thatcher.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3473 RON 





Clujul in Realitate 13.02.2012
O bătrâna a murit după ce a căzut...
Jandarmii au deszapezit la Buzau
Ungureanu il poceste pe Nazare
Deszapezire in Bucuresti
Pe trotuarele din Bucuresti nu se poate circula








Feedback

