Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Numărul infracţiunilor, în creştere, potrivit unui raport al Ministerului Justiţiei

Numărul infracţiunilor comise în România a crescut îngrijorător. Potrivit unui raport al Ministerului de Justiţie, citat de cotidianul.ro, în primele şase luni din acest an, cazurile de trafic de persoane, de contrabandă sau de evaziune fiscală s-au dublat ori chiar s-au triplat faţă de aceeaşi perioadă din 2010.

Frigul ne face mai buni? Numărul infracţiunilor din Serbia a scăzut cu 40%
Frigul ne face mai buni? Numărul infracţiunilor din Serbia a scăzut cu 40%

Datele ministerului public, citate de cotidianul.ro, arată că, în primul semestru din acest an, au fost trimise în judecată peste 31.000 de persoane, cu 11 procente mai mult faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.

Pe primul loc în topul infracţiunilor se află contrabanda, urmată de proxenetism şi evaziune fiscală.

În ceea ce priveşte traficul de persoane, documentul Ministerului Justiţiei arată că numărul acestor cazuri a crescut cu peste 60%.

La nivelul întregului an 2010, au fost trimişi în judecată aproape 57.000 de oameni.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro