Europenii sunt bombardaţi cu din ce în ce mai multe produse periculoase pentru sănătatea lor! Aşa arată raportul prezentat joi la Bruxelles de către comisarul european Meglena Kuneva.
Documentul indică o creştere cu 53% a numărului de produse cu defecţiuni de fabricaţie retrase din magazinele europene anul trecut comparativ cu 2006.
Peste jumătate din produsele cu probleme erau fabricate în China. Drept riscante au fost etichetate şi lucruri fabricate în spaţiul comunitar: cele mai multe în Germania, apoi Italia, Polonia sau Franţa.
Peste jumătate din produsele periculoase retrase de pe piaţa UE erau jucării. Identificate cu defecţiuni de fabricaţie au fost şi mototociclete, electrocasnice sau produse cosmetice.
Comisia Europeană a admis că sistemul de alertă rapidă al consumatorului european are deficienţe şi că trebuie îmbunătăţit. Sistemul de alertă, pe scurt RAPEX facilitează schimbul de informaţii între ţările din Uniunea Europeană privind produsele riscante pentru sănătatea consumatorului.
Numărul de produse periculoase a crescut cu 53% în 2007 faţă de 2006
PUBLICAT
Joi, 17 Aprilie 2008 11:19
ACTUALIZAT
Joi, 17 Aprilie 2008 11:19
SURSA
Realitatea TV
Citeşte totul despre:
produse periculoase







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M