"Din cantitatea de 4,4 miliarde litri de lapte produs în 2010, doar 993 milioane de litri ajung la unităţi specializate, circa 1,2 miliarde litri reprezintă vânzările directe pe piaţă, 1,7 miliarde litri lapte rămân în ferme pentru consum familial, iar 434 milioane litri reprezintă consum tehnologic, ceea ce rămâne la viţei", a menţionat deputatul Uniunii Naţionale pentru Progresul României (UNPR), Valeriu Steriu.
Acesta a menţionat că în România există 290 de agenţi economici în sectorul laptelui, cu o capacitate proiectată de 2,67 miliarde litri, dar numai 1,35 miliarde litri sunt capacităţi în lucru acoperite.
Steriu a mai spus că, în România, consumul de produse lactate este între 5 şi 10 ori mai mic decât cel european, după unele statistici, ceea ce arată un potenţial de piaţă foarte mare.
Deputatul UNPR a mai spus că importul de produse lactate a fost de circa 130-140 milioane euro în 2010, iar exportul a fost de circa 40 milioane euro, cu o tendinţă de creştere. "La brânzeturi şi caşuri importăm 2.000 de tone în valoare de 70 de milioane euro şi exportăm mai mult, circa 2.700 de tone, dar în valoare de doar 15 milioane euro, ceea ce arată că se face export de materie primă, de caşuri, dar importăm produse finite de calitate", a mai spus Steriu.
Numai 20% din laptele produs în România ajunge în fabrici pentru procesare
Numai 20% din laptele produs în România ajunge în fabrici pentru procesare, în condiţiile în care producţia totală este de 4,4 miliarde litri, a declarat deputatul UNPR Valeriu Steriu, fost preşedinte al Asociaţiei Patronale Române din Industria Laptelui (APRIL).
Citeşte totul despre:
brânză, brânzeturi, export, import, lactate, lapte, produse lactate, Valeriu Steriu







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M