Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Noua revoluţie: Manele-Funk VIDEO

V-aţi gândit vreodată că ritmurile lui James Brown ar putea avea vreo tangenţă cu manelele? Francezii vor să inventeze un nou gen de muzică. Şi pentru asta i-au ales pe interpreţii de manele. Dan Bursuc şi tânărul Lele i-au cucerit pe aceştia cu ritmurile vioaie şi vor să pună bazele noii revoluţii muzicale: manele funk.

Dan Bursuc s-a întâlnit cu o echipă de producători francezi / Foto: euromanele.ro
Dan Bursuc s-a întâlnit cu o echipă de producători francezi / Foto: euromanele.ro

Dan Bursuc s-a întâlnit zilele acestea cu o echipă de producători francezi ca să pună ţara la cale.

"Manelele şi Dan Bursuc reprezintă modernitatea. Este muzica viitorului", spune Pierre Delacomette.

"Ei vor manele. Chiar aşa vor să o numească : manele-funk sau funk manele", spune Dan Bursuc.

Chiar dacă e la început de drum, tânărul Lele i-a impresionat pe francezi.

"George Clinton este unul dintre fondatorii funk, împreună cu James Brown. Iar existenţa acestui duet dintre Lele şi George Clinton, pe un fond funk, poate să permită ca occidentalii să deschidă urechile la aceste sonorităţi", a afirmat Pierre Delacomette.

Pe Lele, pe care l-am întâlnit la Liceul de Muzică Dinu Lipati unde învaţă, vestea despre intenţiile francezilor l-a luat prin surprindere.

"Chiar nu am ştiut de asta, dar nu ştiu, sper că e ceva de viitor, ceva bine şi sper ca să-i cunosc pe aceşti oameni", spune Lele.

"E un lucru minunat. Mă bucur de această colaborare şi acum Dumnezeu cu noi. Nu ştiu ce se va întâmpla. Probabil dacă vom munci şi realizările noastre vor fi extraordinar de benefice", a adăugat Bursuc.

Cât despre instrumentele muzicale care vor încinge ritmurile...

"Ţambal de cupru, poate şi viori, vedem muzicienii, apoi vom face şi aranjamentele şi le vom păstra pe cele care aduc ceva. Dar ţambal este sigur", a mai spus Pierre Delacomette.

Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro