Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Nouă remarcă rasistă marca Becali: Dacă se retrage Rapidul, se face campionatul mai alb

Gigi Becali crede că Rapid ar trebui să piardă la masa verde meciul cu FC Timişoara, pentru că i-a folosit pe Varga şi Bălan, şi a comentat în stilul caracteristic posibila retragere a giuleştenilor din campionat.

Gigi Becali duce Paştele românesc la Bruxelles.
Gigi Becali duce Paştele românesc la Bruxelles. / FOTO: grupRC

"Să vezi ce ne supărăm că retrage Copos Rapidul din campionat. Scăpăm de ei, se face campionatul mai alb", a afirmat Becali, rugat să comenteze intenţia lui George Copos de a retrage Rapidul din Liga I, dacă se va decide pierderea la masa verde a meciului cu FC Timişoara.

În partida Rapid - FC Timişoara, din a doua etapă a returului Ligii I, Dacian Varga şi Tiberiu Bălan au evoluat la giuleşteni, cu toate că legitimitatea transferlului lor de la Sportul era sub semnul întrebării. Chiar în ziua meciului, LPF anunţase FC Rapid că transferurile nu sunt valabile, dar cu toate aceştia ei au fost folosiţi, cu bună ştiinţă, de gruparea "alb-vişinie". După meci, FC Timişoara a depus un memoriu prin care a contestat dreptul de joc al celor doi, iar acum Rapid riscă să piardă partida la masa verde, caz în care Copos a ameninţat că va retrage echipa din Liga I.

Gigi Becali nu crede însă că intenţia patronului rapidist este reală: "Dacă retrage Copos echipa cine se supără? Dar nu se retrage de mâine? E o vorbă la noi, îi spune nora soacrei «de necazul soacrei mele o să mă culc cu morarul comunei». Adică, o durea pe soacra ei că se culcă cu morarul, nu mai putea soacra ei de asta. Aşa şi Copos. De necazul nostru, la toţi, retrage echipa".

Patronul stelist îl sfătuieşte, însă, pe Copos ca, în cazul în care va pierde punctele, să ceară daune Ligii Profesioniste de Fotbal, cea care a vizat carnetele jucătorilor înainte de a se lămuri dacă transferurile lor sunt sau nu în regulă. "Jucătorii au intrat pentru că aveau ştampilă. E posibil să i se ia punctele Rapidului şi cred asta, dar după aia poate şi Rapidul să se îndrepte împotriva celor care au pus ştampila şi să ceară daune. Mai riscăm şi ca Rapid să vină pe locul doi în clasament şi să spună că ar fi câştigat 10-15 milioane cu alea trei puncte pentru că jucau Liga Campionilor. Şi cere daune la Ligă, adică tot nouă. Cei de la Ligă zic că au trimis fax că au anulat viza, dar cei de la Rapid pot spune că nu l-au văzut. E o încurcătură care miroase cam nasol. Eu cred că Rapid va pierde cele trei puncte, aşa e normal. Şi să plătească cine e vinovat, cine a pus ştampila. Noi, cluburile, o să plătim toate daunele pe care o să le ceară Rapidul, numai să avem noroc să ajungă pe şapte, opt în clasament", a explicat el.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro