China: 68.516 de morţi şi 19.350 de dispăruţi, potrivit ultimului bilanţ oficial
Cel mai recent bilanţ oficial, după cutremurul din 12 mai, indică 68.516 de morţi şi 19.350 de oameni dispăruţi.
Cristian Zărescu: Nimeni nu-şi explică de ce nu se termină cutremurele
VEZI VIDEO:Aproape 40.000 de morţi în provincia Sichuan
VEZI VIDEO:Un nou seism s-a produs în China
VEZI VIDEO:Cele mai recente imagini din China
VEZI VIDEO:Reportaj în exclusiviate din China
VEZI VIDEO:Imagini din timpul cutremurului
VEZI VIDEO:Operaţiunile de salvare decurg anevoios
VEZI VIDEO:Operaţiunile de salvare din China, în pericol
VEZI VIDEO:Doliu naţional în China
VEZI VIDEO:Oamenii îşi riscă viaţa pentru fier vechi
De la acest seism şi până acum au avut loc în jur de 7.000 de replici, 7 de 6 grade şi peste 30 cu magnitudinea între 5 şi 5,9 de grade pe scara Richter.
O persoană a murit în China, iar peste 260 au fost rănite după ce un nou cutremur de 6,4 pe scara Richter s-a produs duminică dimineaţă, în provincia Sichuan. Peste 70.000 de case s-au prăbuşit în urma cutremurului.
În ciuda acestor cifre, un supravieţuitor a fost scos de sub ruine după 266 de ore. 9.000 de copii şi profesori au murit sau sunt în continuare dispăruţi, a fost anunţat premierul chinez Wen Jiabao, care a adăugat că numărul final al morţilor ar putea depăşi 80.000.
Presa centrală de la Beijing precizează că cei care au pierit sub
dărâmăturile şcolilor şi grădiniţelor înseamnă nu mai puţin de 12% din
totalul victimelor seismului. Câteva sute de instituţii de învăţământ
au îngropat sub ruine mii de elevi alături de profesorii lor. Puţini
copii aflaţi în şcoli au reuşit să scape cu viaţă, iar situaţia i-a
determinat pe liderii de la Beijing să ceară o anchetă asupra felului
în care au fost construite instituţiile de învăţământ din provincia
Sichuan.
La două săptămâni după devastatorul cutremur din China, mii de sinistraţi
trăiesc sub cerul liber. Lipsa condiţiilor decente de trai şi de igienă
ar putea duce la un alt dezastru: izbucnirea de epidemii. Oficialii se tem că traiul în condiţii precare va favoriza răspândirea
rapidă a unor boli. În încercarea de a ţine sub control situaţia este
distribuită apă îmbuteliată. Şi asta pentru că instalaţiile de apă
curentă au fost distruse în urma cutremurului, iar sursele naturale au
fost infestate de corpurile aflate în descompunere. Personalul medical
din spitalele ad-hoc încearcă să păstreze regulile minime de igienă
dezinfectând ustensilele şi zonele unde se află bolnavii de trei ori pe
zi.
VEZI CEA MAI RECENTĂ RELATARE DIN CHINA A ECHIPEI REALITATEA TV
Avioanele încărcate cu ajutoare umanitare din Franţa, Marea Britanie şi Coreea de Sud au ajuns în provincia Sichuan, cea mai afectată de seism. La universitatea din oraşul Chengdu a sosit şi o echipă de medici japonezi, care lucrează cot la cot cu cei chinezi la tratatea răniţilor dintr-un spital improvizat în aer liber.
Până acum, valoarea donaţiilor strânse în China şi alte ţări pentru victime se ridică la 440 de milioane de euro. De asemenea, autorităţile au anunţat că supravieţuitorii din satele de munte vor fi aduşi în localităţile mari, unde au fost amenajate tabere pentru sinistraţi.
Seismul din 12 mai a fost urmat de multe replici. Cea mai puternică a fost de 6,1 pe scara Richter. 23 de replici au avut magnitudinea de 5 pe Richter, 145 de replici au avut magnitudini mai mari de 4 pe Richter. Guvernul de la Beijing afirmă că seismul a provocat economiei chineze pierderi de peste 9,5 miliarde de dolari. O companie internaţională de calcul al efectelor catastrofelor afirmă că pierderile ar putea depăşi 20 de miliarde de dolari.
În mai toate oraşele din provincia Sichuan sunt organizate colecte publice, unde oamenii donează bani pentru sinistraţi. Colegii noştri Cristian Zărescu şi Augustin Dănăilă au văzut şi ei ce înseamnă solidaritatea oamenilor în astfel de momente. Citeşte mai mult
VEZI VIDEO
Organizaţia Naţiunilor Unite a deblocat un fond
de şapte milioane de dolari pentru a veni în ajutorul Chinei, iar Statele
Unite au promis la rândul lor un prim sprijin financiar de 500.000 de dolari.
O televiziune locală din China a prezentant imagini dramatice filmate
la zece minute după ce s-a resimţit cutremurul de 7,9 grade. Locuitorii din districtul Wenchuan, unde a fost localizat epicentrul seismului fug disperaţi pe străzi. În jur, nori cenuşii care s-au ridicat după prăbuşirea clădirilor. VEZI VIDEO
Crematoriile din China merg non-stop, iar soldaţii sapă mii de gropi
pentru a îngropa victimele cutremurului de luni.
Cu toate acestea se mai întâmplă însă şi miracole. Chiar şi la mai mult de o săptămână după teribilul cutremur din China, echipele de salvare au găsit supravieţuitori. Un bărbat, în vârstă de 53 de ani, a fost găsit în viaţă după 150 de ore petrecute sub dărâmături şi acum este internat cu şanse mari de recuperare. O chinezoaică de 60 de ani a fost scoasă vie de sub dărâmături, după 195 de ore de chin cu o fractură la şold şi vânătăi pe faţă. Un bărbat a fost găsit după 129 de ore petrecute sub
mormanele de moloz. O altă femeie a fost găsită în viaţă după ce a stat
sub dărâmături peste 124 de ore.
După aproape zece zile de la seism echipele de salvare au găsit o supravieţuitoare în vârstă de 102 ani. Femeia a fost găsită sub ruinele locuinţei sale, unde a stat blocată nu mai puţin de 196 de ore. Ea avea ambele picioare fracturate, dar era pe deplin conştientă.
VEZI ŞI România a fost zguduită de cinci cutremure de peste 7 pe scara Richter în ultimii 200 de ani
Seismul de pe 4 martie 1977 a ucis 1570 de oameni în 56 de secunde
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3477 RON 

























Europa, sub pod portocaliu şi roşu:...
Ungurii se încălzesc cu bani: Banca Centrală...
Accident spectaculos în Chile: un tren a...
Trupa punk de fete care îl critică pe Putin
AUSTRALIA bebelus cazut la metrou
Freezing rain sau ploaia îngheţată a produs...









Feedback

