Compania aeriană One Two Go ia apărarea pilotului său, după ce în presă au apărut speculaţii potrivit cărora accidentul s-ar fi produs dintr-o eroare umană.

Controlorii de trafic au declarat că pilotul indonezian al aparatului fusese avertizat despre condiţiile meteo de pe insulă şi despre rafalele de vânt extrem de puternice. Pilotul a confirmat că este la curent cu situaţia şi a cerut permisiunea de aterizare. Cutiile negre ale aparatului au fost găsite, iar rezultatele verificărilor vor fi anunţate peste 10 zile.

Între timp, poliţia thailandeză a anunţat că au fost recuperate toate cadavrele dintre resturile avionului prăbuşit. Bilanţul final a fost stabilit la 89 de morţi, dintre care 57 de turişti străini. 36 dintre străini nu au fost încă identificaţi.