Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Noaptea Muzeelor va avea loc între 15 şi 16 mai

Noaptea europeană a muzeelor, eveniment ajuns la cea de-a VI-a ediţie, va avea loc anul acesta în noaptea dintre 15 şi 16 mai. Lista instituţiilor din România care vor participa la manifestaţie nu a fost încă anunţată.

 Muzee din întreaga ţară vor fi deschise în noaptea dintre 15 şi 16 mai
Muzee din întreaga ţară vor fi deschise în noaptea dintre 15 şi 16 mai / FOTO: wordpress.com

Potrivit Ministerulul Culturii, anul acesta manifestarea îşi propune să stimuleze interesul publicului larg asupra bogăţiei şi diversităţii patrimoniului cultural naţional şi european, asigurând accesul gratuit la colecţiile muzeale.

La manifestaţie participă toate ţările membre ale Consiliului Europei. Evenimentul a fost iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa în anul 2005 şi se bucură în 2010, pentru al şaselea an consecutiv, de înaltul patronaj al Secretarului General al Consiliului Europei, domnul Thorbjorn Jagland, precum şi de patronajul UNESCO, pentru al doilea an consecutiv.

Pe 18 mai, Consiliul Internaţional al Muzeelor (I.C.O.M.) organizează Ziua Internaţională a Muzeelor, apropierea dintre cele două evenimente fiind deosebit de importantă în contextul cultural european actual.

În 2009, peste 30 de muzee, din Bucureşti şi din ţară, au participat, între 16 şi 17 mai, la Noaptea Muzeelor. În Capitală, au participat la ediţia a cincea a Nopţii Muzeelor 11 instituţii, deschise ca parte a unui circuit pe care vizitatorii l-au putut parcurge cu ajutorul unei linii de autobuz special pusă la dispoziţie pentru eveniment, sau pe jos.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro