Mii de copii nu vor putea merge la grădiniţă. După ce toate locruile la grădiniţele de stat au fost ocupate, nici grădiniţele particulare nu fac faţă cererilor.
În majoritatea grădiniţelor din Bucureşti, locurile au fost suplimentate, dar nici aşa nu sunt suficiente pentru miile de cereri depuse de părinţi.
Sperăm că pe parcurs vom reuşi prin extindere să reducem numărul celor rămaşi pe dinafară la jumătate, declară Cristian Alexandrescu, inspector şcolar general ISMB.
Părinţii care îşi permit aleg grădiniţele particulare. Nici aici însă locurile nu sunt suficiente. "S-a înregistrat o explozie de cereri. Este trist să îi spui unui părinte că nu mai sunt locuri", explică Ecaterina Olteanu, educatoare la o grădiniţă particulară.
Nici grădiniţele particulare nu mai au locuri
PUBLICAT
Joi, 21 Iunie 2007 15:32
ACTUALIZAT
Joi, 21 Iunie 2007 15:32
SURSA
Realitatea TV
LIBERTATEA.RO
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
Alte articole din EDUCAŢIE







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M