"Şapte angajaţi ai UNAMA (Misiunea ONU în Afganistan) au fost ucişi, dintre care cinci sunt nepalezi şi doi sunt europeni, un bărbat şi o femeie", a declarat Atta Mohammad Nour, guvernatorul provinciei Balkh, a cărei capitală este Mazar-i-Sharif.
Poliţia a arestat o persoană suspectată de organizarea atacului asupra centrului ONU de la Mazar-i-Sharif. Rawof Taj, oficial în Departamentul de poliţie al provinciei Balkh, a declarat că suspectul se numără printre alte 20 de persoane reţinute în legătură cu incidentul şi este un militant din provincia Kapisa, situată la circa 400 de kilometri de Mazar-i-Shari.
Aproape 2.000 de afgani au luat cu asalt clădirea Organizaţiei Naţiunilor Unite din Mazar-i-Sharif, în nordul Afganistanului, după rugăciunea de vineri. Manifestanţii au scandat "Moarte Statelor Unite ale Americii şi Moarte Israelului''. În apropierea clădirii ONU, protestatarii au început să tragă, iar mai mulţi angajaţi ai organizaţiei au căzut ca seceraţi. Agenţia NewsIn relatează că un român şi un alt angajat ONU au fost decapitaţi.
Furia afganilor a fost stârnită de un pastor american care a ars recent o copie a Coranului, într-o ceremonie publică în Florida. "Suntem foarte supăraţi că diavolul american a ars sfântul Coran. Cerem să fie pedepsiţi toţi cei care îşi bat joc de cartea noastră sfântă", au spus oamenii nemulţumiţi.
Organizaţia Naţiunilor Unite n-a dat, deocamdată, un bilanţ al victimelor. "În acest moment strângem toate informaţiile şi avem grijă de angajaţii noştri. Dar nu putem să vă oferim o cifră precisă privind victimele", a spus purtătorul de cuvânt al ONU, Farhan Haq.
Un comunicat al Ministerului român al Afacerilor Externe condamnă atacul: "nu există justificare pentru un asemenea act deplorabil." Aceeaşi poziţiei au avut-o lideri internaţionali, dar şi preşedintele afgan.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M