Funcţionarii publici au anunţat joi că vor intra în grevă generală pe 13 noiembrie. Reprezentanţii Alianţei "Sed Lex" s-au întâlnit cu ministrul Economiei şi Finanţelor, Varujan Vosganian şi cu preşedintele ANAF, Daniel Chiţoiu. Sindicaliştii din administraţia publică cer majorarea salariilor cu 50%.  

Preşedintele ANAF, Daniel Chiţoiu, este de părere că solicitările sindicaliştilor nu pot fi acceptate. Chiţoiu a mai spus că va propune să se grăbească elaborarea, împreună cu Ministerul Economiei şi Finanţelor, a statutului funcţionarilor publici.

Liderii sindicatelor din administraţia publică susţin că atunci când au lansat ideea de a declanşa greva, reprezentanţii lor din teritoriu au primit ameninţări din partea autorităţilor locale.

''Eu vreau să vă spun că Guvernul face o mare greşeală. Faptul că vorbeşte cu prefecţii şi prefecţii ameninţă oamenii noştrii din teritoriu. Deja am primit semnale de la Cluj, de la Constanţa, din alte zone'', susţine Vasile Marica, preşedintele Sed Lex.